Podobne sme na tom pri použití lepidla, sieťky a stierky alebo štukovej omietky. Ak spočítame materiál a prácu, určite nás to vyjde o niečo drahšie ako sadrová omietka. Kvalitou sa vôbec nepribližujeme omietke, ktorá má nejaké kvalitatívne vlastnosti. Skôr sme dosiahli škrupiny, ktoré sa po čase môžu oddeľovať. Takáto omietka nedýcha a ani nemá dobré tepelné vlastnosti.
Sadrové omietky si nemôžem dovoliť, lebo sú drahé
Je ešte niečo lepšie ako sadrová omietka?
Čo robiť po omietnutí domu?
Ako sa dajú opraviť sadrové omietky?
Praskajú mi spoje medzi omietkou a sadrokartónom.
Aké sú vhodné farby na sadrové omietky?
Sadrová omietka je vhodná aj pre benátsky štuk, pokiaľ je povrch hladký. Penetrujeme pri prvom maľovaní alebo pri použití plastickej stierky. V kuchyni alebo kúpeľni použijeme farby odolné voči vodným parám.
Na dosiahnutie čo najhladšieho povrchu použijeme techniku nanášania farby pod tlakom, ale bez vzduchu.
Kedy sa dajú realizovať strojové omietky?
Stavba musí byť riadne zabezpečená proti vstupu neoprávnených osôb.
Môžeme dať sadrovú omietku aj do kúpeľne a WC?
Prečo sadrové omietky a nie sieťka, lepidlo a štuková alebo stierkovaná omietka?
Treba si uvedomiť, že pri spôsobe používania sieťky máme niekoľko pracovných úkonov a to penetrácia, lepidlo, sieťka, lepidlo, penetrácia a štuková tenkovrstvá omietka alebo stierka. Tento postup je predražený a navyše nám uzatvára prievzdušnosť stien, omietka nemá žiadne vlastnosti a vytvorili sme škrupinovitú omietku, lepidlom sme uzatvorili prievzdušnosť muriva a jeho úplné vysušenie, čím sme znížili jeho tepelno-izolačné vlastnosti, pre ktoré sme si vybrali daný materiál.
Sadrové omietky majú rovnaký difúzny odpor ako pórobetón, takže nezabraňujú vysychaniu; v prvom zimnom období vykúrite dom tak, aby v ďalších spĺňal stopercentnú funkčnosť. Pokiaľ použijete lepidlo, trvá pár rokov, kým Vám vyschnú steny a tým pádom je vyššia spotreba energie vo vykurovaní. V opačnom prípade použijeme iba penetračný náter, sieťku použijeme iba pri presieťkovaní prechodu dvoch rozdielnych materiálov a nepreviazaných rohoch.
Omietku nanášame v jednej vrstve a to pri hrúbke okolo 1 cm. Takýmto spôsobom nám stena viac dýcha, omietka hrá rolu veäčšieho izolantu a jednak má aj akustické a protipožiarne vlastnosti. Tým, že sme vynechali veľa pracovných úkonov a dá sa vykonávať aj strojovo, nás vyjde lacnejšie už pri prvotnej investícii!
Bojím sa prasklín a trhlín
Všetky produkty používame od firmy Knauf.
Prečo hladké steny a nie štuk
Hladký povrch sa dá ľahko opraviť tak, aby nebolo po namaľovaní možné zistiť daný zásah do omietky, je bez pórov, tým pádom nesadá naň prach a je vhodný pre alergikov. Ďalej podklad je vhodný na maľovanie pre všetky druhy farieb, pre tapety, alebo benátsky štuk. Pri maľovaní máme zhruba o polovicu nižšiu spotrebu maľovky.
Pri použití so sadrokartónom sa dá dosiahnuť pomocou papierových pások ucelený celok bez trhlín a prasklín. V minulosti naši predkovia používali štukové alebo drsné steny, pretože vtedajšia kvalita stavebných materiálov im nedovoľovala pracovať tak precízne ako dnes, a tým vlastne neboli ani také viditeľné nerovnosti na stene. Dnes sú materiály a technológie o niečo ďalej.